top of page

Ako to všetko začalo...

Agility

 

 

 

Prvý krát som sa s agility stretla už na základnej škole, keď som sem- tam zašla na cvičák u nás v Okoličnom ešte s mojou kokeršpanielkou Džani. Pamätám si matne ako sme ju na vodítku teperili cez skočku a jej nechápavý výraz hovoril za všetko. Neskôr som agility registrovala len pasívne. V tom čase sa im venovali moje dve spolužiačky - Sisa s NO Aresom a Janka s kóliou Bendou. Trénovali, chodili po pretekoch, riešili všetky tie psíčkarske záležitosti :)... 

 

S Maronom som zo začiatku vonkoncom nemala agilitné ambície. Keďže seter je poľovný pes, ako anglický stavač je predurčený na prácu v poli. V podvedomí som si pamätala príhody z pretekov od Sisi - že poľovné psy sú na parkúre ťažko zvládnuteľné a ťažšie sa s nimi pracuje, keďže ich prirodzenou vlastnosťou je záujem o všetky pachy, stopy, myšky a iné ;-). Výnimka ale potvrdzuje pravidlo a dnes viem, že správne vedenie, motivácia a nadšenie pre vec dokážu nemožné. Na parkúroch bežne vidieť krásne tešivé výkony bíglov, kokeršpanielov, jazvečíkov, vyžiel či wiemarov. Samozrejme tieto psy sú takými malými výnimkami vo svojom plemene. Nemôžme teda príliš vyčítať takému duričovi, aby nenuchal, nezdrhal za stopou - je to predsa jeho prirodzená vlastnosť, ktorá sa v ňom upevňovala stovky rokov. Nemali by sme po ňom zrazu chcieť aby mal očný kontakt ako border kólia, presnú poslušnosť ako nemecký ovčiak a rýchlosť ako dostihový chrt. Určite sa ale dá k tomu aspoň priblížiť v rámci jeho psychických a pohybových možností a predispozícií. Preto fandím všetkým majiteľom loveckých psov, ktorí sa venujú agility či iným športom. Rozširujú tak spektrum možností využitia daného plemena, ktoré bolo doposiaľ podceňované a aj preto to nemajú vždy ľahké. No keď na parkúre podajú krásny, sústredený výkon - je za tým obrovský kus práce a predpokladám, že títo ľudia mi dajú zapravdu :)

 

Naše úplne prvé začiatky na cvičisku u Jirka Vyhnala v L. Mikuláši

Postupne som začala chodiť za p. Matejkom (vedela som, že Agi klub majú vo Vitálišovciach) a prosíkala ho, či by som sa nemohla prísť pozrieť, že by som to u nich chcela skúsiť. Opakoval mi: "No ukáž sa Maron, júúj, tie nožiská dlhánske.. no neviem... on bude mať v konečnom dôsledku rýchlosť ako labrador - kým sa rozbehne s tými nožiskami :D" Časom sme sa ale predsa len prišli ukázať na tréning. Bolo to presne 22. apríla 2011... Nové prostredie, nové psy, učenie techniky, kvantum informácií, výcvikové metódy, o ktorých som ani netušila - kráčajúc vyčerpaná domov som zrazu som začala pochybovať či to všetko zvládnem. Bola to taká prvá skúška odvahy: buď sa do toho pustíme na 100%, alebo si budeme cvičiť len tak doma na dvore... Vyhrala samozrejme túžba skúsiť to :) A tak sme sa od mája 2011 stali oficiálnymi členmi Liptovského Agility Klubu pod vedením Zuzky Matejkovej.

Prvý deň v LAK - Maron a Voodo Sunshine celebration alias "Woody"

A hurá - síce neskôr, ale predsa! - pustili sme sa do trénovania. (Maron už mal 2 roky a tým pádom malú nevýhodu oproti psom, ktorí začínajú s tréningom od šteniatka.) Sú dni, kedy sa darí - a dni kedy nie. Naučili sme sa používať kliker ako výcvikovú metódu založenú na pozitívnej motivácií. Motivujeme na hračky a pamlsky. Maron je citlivé stvorenie a aj keď sa škaredo pozriem - okamžite ide do útlmu. Žiadny negatívny nátlak u nás teda neprichádza do úvahy. Niekedy je to ťažké - človek musí držať svoje emócie na uzde a keď sa nedarí, radšej tréning ukončiť, nikdy na psa netlačiť. Aj ja sa ako každý človek občas mýlim a dávam psovi za vinu to, čo som v skutočnosti pokazila ja. Zuzka mi dala mnoho rád, ktoré si veľmi vážim a aj vďaka nim sme dokázali od mája do októbra natrénovať všetky prekážky a zúčastniť sa prvých neoficiálnych pretekov, ktoré nás ešte viac motivovali pokračovať! :-)

Tréningy, leto 2011

Od začiatku sezóny 2012 po vystavení výkonnostného zošita sme sa začali aktívne zučastňovať oficiálnych pretekov najmä na Slovensku a na Morave. Občas sme zbierali umiestnenia, občas diskvalifikácie, ale hlavne vždy dobrý pocit z aktívne prežitého dňa :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Momentálne máme s Maronom splenené podmienky na prestup zo začiatočníckej kategórie Large Agility 1 (LA1) do kategórie pokročilých LA2. Stále trénujeme, pretekáme, hráme sa, odmeňujeme a šaškujeme. Veď nikdy netreba zabúdať na to že:

 

♥ AGILITY IS FUN! ♥

Photo: Tomáš Neuhort

 

bottom of page