
Agility ako šport vznikol v roku 1977 v Anglicku. S myšlienkou vzniku tohto nového športu prišiel člen organizačného výboru Cruftovej výstavy John Varley. Ten chcel ponúknuť divákom tejto výstavy atraktívny sprievodný program, inovovať a rozšíriť výcvik poslušnosti psov. John mal rád i kone a venoval sa parkúrovému skákaniu, a tak mu v hlave vznikla myšlienka vytvoriť obdobu konského parkúru pre psov. V priebehu roku vytvoril prekážky aj pravidlá. Agility za viac ako 10 rokov chytila veľké množstvo ľudí a dostala sa na všetky kontinenty.
Čo je to vlastne agility
Je to kynologický šport, základom ktorého je prekážková dráha, ktorú musí tím (psovod a pes) prebehnúť. Víťazom sa stáva tím, ktorý dráhu prebehne s čo najmenším počtom trestných bodov a v čo najlepšom čase. Parkúr stavia rozhodca, ktorý aj hodnotí jeho prekonanie. Väčšinou pozostáva z 15 – 20 prekážok, ktorých umiestnenie na ploche dáva záruku, že tím sa počas svojho pretekania nestretne s rovnako postaveným parkúrom. Súťaží sa v troch kategóriach. Small – psíci s výškou v kohútiku do 34,99 cm, medium s výškou kohútika 35,00-42,99 cm a kategória large s kohútikovou výškou nad 43 cm. Tieto kategórie sa potom na parkúre odlišujú výškou skokových prekážok.


História

Veľkú zásluhu na tom majú i Peter Lewis a John Gilbert, ktorý cestovali po Európe a USA a prezentovali agility.Agility môžeme teda nazvať obdobou parkúrového skákania u koní, systém hodnotenia je preto podobný v oboch športoch. Oproti parkúrovému skákaniu má však agility jedno veľké plus: Agility má švih, energickosť a nie je nebezpečné. Agility preteky a ukážky mali všade veľký úspech a i vďaka tomu bol od dynamického rozvoja tohto športu len krôčik. A tak sa v roku 1988 v Ženeve konali prvé majstrovstvá Európy v agility a v roku 1996 sa v švajčiarskom Morges prvé Majstrovstvá sveta agility už pod záštitou FCI (vysvetlenia: FCI = medzinárodná kynologická organizácia zastrešujúca chovateľov psov).
Agility je šport určený pre každého, neexistuje v ňom diskriminácia. Jediným obmedzením sú majstrovstvá sveta, keďže sú zastrešené FCI, môžu sa ich zúčastniť len psy s preukazom pôvodu. Agility má však aj tu riešenie, od roku 2000 sa konajú každoročne majstrovstvá sveta psov bez papierov a krížencov tzv. IMCA (International Mix and Breed Championship in Agility). Od roku 2002 sa popri IMCA konajú aj majstrovstvá sveta handicapovaných psovodov tzv. PAWC (Paraagility World Cup). Dnes je agility rozšírené na všetkých kontinentoch. Venujú sa mu prakticky v celej Európe, Austrálii, Ázii, Afrike a Amerike. Ich zástupcovia sa každoročne stretávajú na vrcholnom podujatí sezóny - majstrovstvách sveta.
Na Slovensko dorazilo agility v roku 1992 zo susedného Česka (vtedy ešte Československa). Prvý agility klub vznikol v Bratislave a agility sa začalo sľubne rozvíjať. Veľkú úlohu pri propagácii a rozvoji agility zohrali manželia Lukáčoví, ktorý v agility ako rozhodcovia a tréneri pôsobia dodnes. Bez ich úsilia by dnes agility asi nebolo na takej pozícii ako je. Agility sa postupne rozšírilo na celé Slovensko avšak oveľa pomalšie ako v susedných Čechách. Na Slovensku je dnes cca.30 klubov, členská základna však tvorí len okolo 100 aktívnych pretekárov.