top of page

  Úprava srsti - grooming

Starostlivosť o srsť a výstavná úprava srsti    

 

O srsť setra je potrebné sa starať už od raného veku. Najskôr preventívne, neskôr preto, aby nedošlo ku zplstnateniu dlhšej srsti a pre udržanie charakteristických vlastností - hodvábneho vzhľadu a hebkosti. Pravidelnou starostlivosťou predchádzame plstnateniu a tvorbe nerozčesatelných "dredov". Preto setra češeme aspoň jedenkrát za týždeň . Častejšie prečesávanie potom smerujeme do obdobia pĺznutia , teda v jarnom a jesennom období . Odumretá srsť sa totiž môže hromadiť a pokiaľ ju neodstránime, vznikajú už spomínané plstnaté chuchvalce .

 

Do nich sa potom zachytávajú rôzne nečistoty ako sú semienka tráv, vetvičky a pod. a môžu vznikať zdravotné problémy, zápaly kože, následne lysiny ... Pre česanie používame rozčesávacia kefy, hrebene so zubami v rôznych rozostupoch, drôtené kefy a " hrabličky ", antistatické a masážne kefy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

* Zvykanie setra na údržbu srsti je potrebné už od šteňaťa. Za spoluprácu pri

starostlivosti o srsť by sme mali psíka odmeňovať, chváliť a v konečnom

dôslednu sám príde na to, že mu je česanie príjemné...

 

 

 

Pred vlastným strihaním je nutné vykonať niekoľko úkonov :   

 

1 ) Psa riadne vykúpať v špeciálnom šampóne na dlhú alebo jemnú srsť . Najšetrnejší je norkový šampón, ktorý okrem umytia dodá srsti aj koži potrebné vitamíny, lesk a pružnosť. Pre ľahšie rozčesanie je možné použiť špeciálny psí kondicionér.    

2 ) Po kúpeli je vhodné srsť vysušiť fénom, inak môže kučeravieť, čo je nežiadúce.    

3 ) Poriadne vyčesať všetky nečistoty, spojené chuchvalce a odumretú srsť.    

 

Úpravu vykonávame najlepšie 2 týždne pred konaním výstavy . To preto, aby srsť stihla čiastočne dorásť a zakryť prípadné zuby spôsobené strojčekom a neprirodzené strihy ostrými nožnicami. Samotná výstavná úprava srsti je totožná pre všetky typy setrov - anglického , írskeho , írskeho červenobílého aj gordonsetra . U oboch typov írskeho setra je nutné brať na zreteľ, že pri ostrihaní vrchných mahagónových časti vykukne svetlejšia podsada.

 

Na úpravu budeme potrebovať nasledujúce nástroje :    

 

- Kvalitný holiaci strojček ( tie lacnejšie srsť nie sú schopné ostrihať, alebo ju zničia )

- ostré rovné nožnice    

- Efilačné nožnice    

- Trimovací nôž    

- Hrebienok , kefa    

- Stôl pre ľahšiu manipuláciu so psom ,

prípadne špeciálny " strihací a trimovací stôl "

so stolným držiakom a pútkom pre uchytenie vodítka

 

Holiacim strojčekom holíme uši, krk a labky. Nožnicami striháme labky, vlajku na chvoste, upravujeme srsť v oblasti brucha, "nohavice" na zadných nohách a dlhú srsť na zadnej strane predných končatín. Efilačnými nožnicami upravujeme srsť pod ohánkou okolo konečníka, aby sa utvorila splývavá línia "nohavíc", prípadne prestriháme srsť na ušiach a ich okraje.

 

postup :    

 

Vyholíme krk v prednej časti od hrudnej kosti až k hlave. Plynulý prechod medzi oholenou krátkou a dlhou srsťou na krku upravíme efilačnými nožnicami, alebo dlhším nástavcom na holiacom strojčeku. Cieľom je zvýrazniť dlhý suchý krk, ktorý je požadovaný štandardom.

 

- Upravíme srsť na ušiach. Tu máme hneď niekoľko možností. Tú správnu vyberieme podľa celkového vzhľadu a pomeru hlavy k telu. Uši z vonkajšej strany vyholíme celé a kraje ucha upravíme efilačnými nožnicami, aby nevznikol neprirodzene rovný okraj .

- Ak má pes peknú a harmonickú hlavu is osrstenými sluchami , je možné ich nechať s dlhou srsťou. Vonkajšiu stranu prestriháme efilačnými nožnicami kvôli preriedenie srsti , rovnako upravíme okraj.

- Ďalšou možnosťou je vyholiť srsť na slechách z polovice . Smerom od hlavy skrátime srsť tak, aby v spodnej polovici až tretine zostala v pôvodnej dĺžke . Opäť upravíme okraje efilačnými nožnicami. Tento strih hlavu opticky sťaží a predĺži , vykreslí tvar lebky a tylový hrboľ.

 

Pre všetky tri možnosti je potrebná úprava vnútornej strany ucha. Je dôležité vystríhať alebo vyholiť srsť predovšetkým pri vchode do ucha a to predovšetkým zo zdravotného hľadiska - psovi sa tak nezapaří zvukovod a nevznikajú zápaly. Ďalej je nutné vyholiť miesto tetovacieho čísla, aby ho bolo možné v prípade potreby skontrolovať. Rovnako tak vo všetkých spôsoboch úpravy srsti na ušiach musíme plynulo vyholiť, alebo prestrihať srsť v prechode ucha a hlavy tak, aby nikde neprečnievali prebytočné chlpy a pes nevyzeral neupravene.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úprava labiek spočíva vo vyholenie srsti medzi vankúšikmi prstov zo spodnej strany a prestrihaní medzi prstami (to je opäť z optických i zdravotných dôvodov - je menšia pravdepodobnosť zachytenie semienok tráv alebo drobných vetvičiek a tiež zamedzenie zápalov). Vrchnú stranu potom ostriháme nožnicami tak, aby vznikla upravená tzv "mačacia labka". Predné končatiny ešte vyholíme zo zadnej strany od dlane až po piaty prst a na zadných končatinách môžeme oholiť alebo ostrihať efilačnými nožnicami celý priehlavok (od zadnej labky až po pätu).

 

Koreň chvosta zvýrazníme prestrihaním chlpov vedľa a pod chvostom efilačnými nožnicami. Vlajku na chvoste zastrihneme tak, aby sa od koreňa po špičku chvosta postupne zužovala a dlhá srsť vytvárala plynulú líniu. Ďalšia úprava je možná v oblasti brucha - ak má pes v tejto oblasti dostatok dlhej srsti, ostriháme ju nožnicami tak, aby bola zvýraznená spodná línia brucha, hĺbka hrudníka a štíhlosť jedinca. Ak sa Vám aj napriek upraveným ušniciam aj krku zdá hlava príliš "strapatá", je možné oholiť fúzy na papuľou. K tomu je tiež podmienkou dostatočne veľká hlava v pomere k telu.

 

Snahou je ostrihať všetky patrie tela symetricky a je nutné voliť strih podľa konkrétneho jedinca. Každý z našich štvornohých miláčikov je jedinečný a čo je pekné u jedného, ​​nemusí byť už tak vhodné u psíka druhého. Ak si na úpravu svojho psieho miláčika netrúfate, môžete si ho nechať ostrihať v "profesionálnom psom salóne" - dnes už je ich po republike nepreberné množstvo. Je nutné sa ale objednať dopredu a holiča upozorniť, o aké plemeno sa jedná a tiež, že máte záujem o výstavnú úpravu. Nie každý má s týmto skúsenosti, a tak možno budete musieť obvolať takýchto holičov viacero, prípadne navigovať, kde a ako srsť ostrihať. Ja som konečne v našom meste našla osvedčenú kaderníčku, ktorá vie ako na to a setra mi ostrihá za 10 minút. Na samotné strihanie by som si už trúfla aj sama, ale nemáme potrebné náčinie a tak to zatiaľ prenechávam profesionálke. Výstavnú úpravu srsti síce nepotrebujeme, ale aj bezpapierový setrík môže vyzerať upravene a elegantne.

Veľa štastia pre úprave vášho setra :)

 

Pred úpravou: hlava, krk, vonkajsie aj

vnútorné ucho zasrstené.

Po úprave: hlava, uši vyholené po smere rastu srsti, krk oholený až po hrudnú kosť. Hlava je opticky predĺžená, vynikne nízke nasadenie ucha a tyl. Celkovo pôsobí elegantne a uhladene.

Žiadny šampión! Iba obyčajný setrík, ktorý môže vyzerať upravene

(Výstavná úprava srsti - írsky seter vo výstavnom postoji)

Grooming: p. Soňa Fabová - chovateľka anglických setrov (CHS Morrison, CZ)

Model: Maron (pózoval dobrovoľne - nasilu :)

Handling: Ja :)

Photo by: Michal Sedliak

Sčasti prevzaté zo stránok Moravskoszelského klubu anglických stavačov

bottom of page